Care Awards 2017

Finalists and Winners

Carer

Winner

  • Liviu Crisan, Rendlesham Care Centre, Caring Homes 

Finalists

  • Jodie Black, Audley Care Ilkley
  • Olga Jankovska, HC-One
  • Mandy Shortt, Melford Court Nursing Home, Stow Healthcare
  • Holly Taylor, 3L Care Limited

Care Operations Manager

Winner

  • Louise Barnett, Balhousie Care Group

Finalists

  • Carol Cousins, Four Seasons Health Care
  • Eileen Coyle-Jones, Care UK
  • Mandy Jackson, Athena Care Homes (UK) Ltd
  • Michelle Wilson, brighterkind

Care Apprentice

Winner

  • Natalie Beckett, KentSCP (City and County Group)

Finalists

  • Sullivan Elliott, Ashley Gardens Care Home, Healthcare Homes Group
  • Mariah Maund, Bilney Hall Care Home, Healthcare Homes Group
  • Kim Barfoot, The Old Vicarage

Care Registered Nurse

Winner

  • Julie Noble, HC-One

Finalists

  • Silvia Nunes, Ford Place Nursing Home, Stow Healthcare
  • Nicola-Anne Pengelly, Four Seasons Health Care
  • Bogdan Radu Gancean, Mallard House Neurological Care Centre, PJ Care
  • Lily Vladu, Hallmark Care Homes

Care Activities Co-ordinator/Facilitator

Winner

  • Claire Harne, Avery Health Care Group

Finalists

  • Sue Edwards, Anisha Grange, Hallmark Care Homes
  • Heather Rogers, Westall House, The Abbeyfield Society
  • Carla Siwicki, Ravenhurst Residential Care Home, Sanctuary Care
  • Jon Sneath, Priors House, Care UK
  • Jo Whitehouse, The New Deanery Care Home, Sonnet Care Homes

Resident Engagement

Winner

  • Nancy Ivison, Sunrise of Eastbourne, Sunrise Senior Living

Finalists

  • Cate Ball, Toller Road Residential Service, Danshell Group
  • Michelle Bryant, Mount Ephraim House, Greensleeves Care
  • Sanjay Dhrona, The Close Care Home
  • Elaine Ner, Orchard Court Care Home, Balhousie Care Group

Care Team

Winners

  • Ros Heath & Jay Heath, Landermeads Care Team, Landermeads Nursing Home

Finalists

  • Beata Brzozowska & Gill Rennie, Kingfishers, Colten Care
  • Charlote Read & Charley Isbell, The New Deanery Care Team, Sonnet Care Homes
  • Sanjay Dhrona & Dominik Cudek, The Close Care Home
  • Alan Fry & Lucy Knight, Valerie Manor

Care Housekeeper

Winner

  • Jason Mottram, Avery Health Care Group

Finalists

  • Debbie Hunter, Blandford Grange Care Home, Healthcare Homes Group
  • Mariana Lache, Elizabeth Finn Homes Limited
  • Swetal Patel, Westgate Healthcare
  • Julie Price, Appleby House, Care UK

Care Leadership

Winner

  • Elaine Farrer, Colten Care

Finalists

  • Campbell Lyle, Woodlands Nursing Home & Maplehurst Nursing Home
  • Shaun Canavan, Avondale Care Home, Porthaven Care Homes
  • Michelle Christie, Consensus
  • Pauline Shaw, The Royal Star & Garter Homes

Care Manager

Winner

  • Jo Marshall, Castle House Nursing Home Ltd

Finalists

  • Zoe Fry, Valerie Manor Care Home
  • Hayley Rowson de Vares, Making Space
  • Helen Rushton, Green Tree Court , Lexicon Health Care
  • Jane Sadowski, The New Deanery Care Home, Sonnet Care Homes

Care Chef

Winner

  • Sam Nurse, Signature of Coombe Hill Manor, Signature Senior Living

Finalists

  • Dawn Bailey, Tennyson Wharf, Barchester Healthcare
  • Annabell Bryer, Colten Care
  • Richard Manzano, Shinfield View Care Home
  • Phil Meyer, Avery Care Group

Care Home Group

Winners

  • Sam Evens & Amy Burt, Doveleigh Care Ltd

Finalists

  • Chris Manthorp & Pete Calverley, Barchester Healthcare
  • James Allen & Mark Sherriff, Caring Homes Group
  • Emma Charlton & Alison Innes Farquhar, HC-One
  • Christine Asbury & Jo Cheshire, WCS Care

Learning Disability Service Manager

Winner

  • Margaret Elliott, Heatherington House, Consensus

Finalists

  • Judy Brown, Four Seasons Health Care
  • Jo Crook, Hollyhurst Residential Service, Danshell Group
  • Jo Neiles, Optima Care
  • Heather Smith, Advanced Specialist Care, Balhousie Care Group

Care Home of the Year

Winners

  • Samantha Evens & Anita Holder, Arcot House Care Home, Doveleigh Care Limited

Finalists

  • Daniel Cole & Phillippa Haigh, Wellcroft, Borough Care Ltd
  • Sanjay Dhrona & Dominik Cudek, The Close Care Home
  • Becky Elford & Louise Turner, The Old Vicarage Residential Care Home, TOVIC LTD
  • Raquel Aristizabal & Barbara Carter, The Royal Star & Garter Homes – Surbiton, The Royal Star & Garter Homes

Lifetime Achievement in Care

Winner

  • Helen Brewster, brighterkind

Finalists

  • Grace Ale-Olurin, Windmill Lodge Care Centre, Excel Care
  • Wendy Eltze, Thamesfield Nursing Home, Retirement Villages Group
  • Cheryl Wanklyn, Hallmark Care Homes

Dementia Care Manager

Winner

  • Jana Krapkova, Signature The Beeches, Signature Senior Living

Finalists

  • David Barenskie, Green Tree Court, Lexicon Health Care
  • Sanna Laaksonen, The Royal Star & Garter Homes
  • Beverley Manzar, Ebury Court Residential Home Limited
  • Sandie Oxborrow, Baylham Care Centre, Cardinal Healthcare

The Dignity and Respect Care Home of the Year

Winners

  • Sally Stoakley & Anne Maas, Broadlands Residential Home, Greensleeves Care

Finalists

  • Kim Horley & Susan Spinks, Broadacres Residential Home, Broadacres
  • Wendy Mead & Sarah Little, The Grange Care Centre, Forest Healthcare
  • Shaun Canavan & Jonathan Perez, Avondale Care Home, Porthaven Care Homes
  • Adam Turvey & Joanne Broomes, Burlington Court Care Home, Rochmills Ltd

Care Personality

Winner

  • Mike Parish, Care UK

Finalists

  • Adrian Pancott, Barchester Health Care
  • Andrew Long, Oakdale Care Group
  • Christine Asbury, WCS Care
  • Jeremy Richardson, Brighterkind
19th National Care Awards - Winners Album
19th National Care Awards 2017 - Gala Evening

Care Awards 2016

Finalists and Winners

Carer

Winner

  • Doreen Knight, Caring Homes

Finalists

  • Jodi Moore, AbleCare Homes
  • Patrick Bond, Outlook Care/Scott Court
  • Netty Mitchell, Sanctuary Care
  • Linda Elmer, Stowlangtoft Hall Nursing Home, Stowlangtoft Healthcare

Care Operations Manager

Winner

  • Sam Cutts, Brandon Park Nursing Home, Stowlangtoft Healthcare

Finalists

  • Christine Tansey, Ty Enfys, Hallmark Care Homes
  • Eileen Docherty, Craigielea, The Holmes Care Group
  • Freda Clark, Northlands Nursing Home
  • Razvan Vadana, Avondale Care Home, Porthaven

Care Apprentice

Winners

  • Lloyd Court Care Team, NorseCare

Finalists

  • Linda Stewart & Felicity Nott, Brooklyn House Nursing Home, Caring Homes
  • Marie Shepherd & Heather McCann, Groveland Park, Berkley Care Group
  • Marie Quantrill & Diana Youngman, Lloyd Court Care Team, NorseCare
  • Tanya Grant & Amy Thomas, Manor Park Care Team, Manor Park Nursing Home
  • Allison Horley & Rachel Kershaw, New Deanery Care Team, Sonnet Care Homes

Care Manager

Winner

  • Caroline Davies, Ty Iscoed Care Home, Caerphilly County Borough Council

Finalists

  • Ann Ambrose, Nazareth Lodge Residential Care Home
  • Charlotte Little, PJ Care
  • Janie Pearman, Belmore Lodge, Lymington, Colten Care
  • Louise Turner, The Old Vicarage

Special Needs Manager

Winner

  • Andrew Hood, Tees Alive, Community Integrated Care

Finalists

  • Emma Jarrett, Homeleigh, Regard
  • Heather Jupp, Livingstone Road Service, Regard
  • Lesley Mansfield, The Old School House, Rushcliffe Care

Dementia Care Manager

Winner

  • Phil Benson, EachStep Blackburn, Community Integrated Care

Finalists

  • Beverley Manzar, Ebury Court Care Home
  • Kevin Hewlett, Hale Place Care Homes Ltd
  • Mark Bird, Avery Healthcare
  • Sujjata Singh, Ty Enfys, Hallmark Care Homes

Care Operations Manager

Winner

  • Ruth French, Stowlangtoft Healthcare

Finalists

  • Kieron Walsh, Hallmark Care Homes
  • Lindsay Rees, Colten Care
  • Sam Hawker, AbleCare Homes

Care Activities Coordinator

Winner

  • Lisa McLaughlin, Belong Warrington

Finalists

  • Janet Crawley, Colleycare Ltd, B&M Care
  • Jo Crosby, Sonnet Care Homes
  • Patricia Eyre, Avery Healthcare
  • Susan Hough, Vista

Care Housekeeper

Winner

  • Ieva Bagurske, Sonnet Care Homes

Finalists

  • Alain Hirkoo, Merlewood Care Home, Elizabeth Finn Homes Ltd
  • Carol Clapcott, The Aldbury, Colten Care
  • Jacqui Law, Deer Park View, Caring Homes
  • Susan Gaskarth, Defoe Court, HC-One

Care Chef

Winner

  • Tim Ware, Lexicon Health Care

Finalists

  • Alan Cash, Care UK
  • David Jacques, Colten Care
  • Lindsey Grant, brighterkind
  • Richard Baker, Stowlangtoft Hall Nursing Home, Stowlangtoft Healthcare

Care Home of the Year

Winners

  • Valerie Manor

Finalists

  • Shaun Canavan & Jonathan Perez, Avondale Care Home, Porthaven
  • Vikki Norris & Stacey Parker, Bishops Way Therapy Led Assessment, Recovery and Enablement Service, Helme Hall Ltd
  • Sandra O’Grady & Louise Stephens, Holmwood Residential Home, Holmwood Care Limited
  • Mandy Thorn & Carey Bloomer, The Uplands at Oxon, Marches Care Ltd

The Dignity and Respect Care Home of the Year

Winner

  • Lelant Nursing Home, Pilling Care Homes

Finalists

  • Anna Filsell & Andrea Winfield, Harbour House, West Bay Housing Society Ltd
  • Michelle Bryant & Harry Barden, Mount Ephraim House, Greensleeves Care
  • Nikki Kelly & Estelle Hoe, Mount Pleasant, Caring Homes
  • Shaaron Caratella & Sarah Lutaaya, Queens Court, Barchester Healthcare

Care Apprentice

Winner

  • Carly Walden, Pearl Healthcare

Finalists

  • Amy Sweeney, Hallmark Care Homes
  • Ellie O’Grady, Anchor
  • Gemma Sedman, Barchester Healthcare

Resident Engagement

Winner

  • Eleanor Wilson, Drummond Grange, Barchester Healthcare

Finalists

  • Barbara Wills, Hallmark Care Homes
  • Becky Elford, The Old Vicarage
  • Jonathan Perez, Avondale Care Home, Porthaven

Care Leadership

Winner

  • Jane Sadowski, Sonnet Care Homes

Finalists

  • Christina Walford, Autumn Years Care
  • Sandra O’Grady, Holmwood Residential Care
  • Joan Agcaoili, Athena Care Homes

Care Home Group

Winner

  • NorseCare

Finalists

  • Chris Manthorp & Helen Gidlow, Barchester Healthcare
  • James Allen & Laird MacKay, Caring Homes
  • Charlotte Oppong-Agyare & Dr Claire Royston, Four Seasons Health Care
  • Guy Page & Kay Beacham, The Regard Group

Lifetime Achievement

Winner

  • Benet Ormerod, Barchester Healthcare

Finalists

  • Bhavna Emery-Jones
  • Devanand Fowdar, Thistle Healthcare
  • Jill Eltham, The Close Nursing Home
  • Kevin Hewlett, Hale Place Care Homes Ltd

Care Personality

Winner

  • Pete Calveley, Barchester Healthcare

Finalists

  • Bhavna Kean-Rao, BKR Care Consultancy
  • Gary Sherwood, Pearl Healthcare
  • Sandie Foxhall-Smith, The Regard Group
National Care Awards 2016

Photo booth provided by Showtime Photo Booth

Photobooth at the National Care Awards 2016
Cart Item Removed. Undo
  • No products in the cart.